Fotoaparát

Základním přístrojem je NIKON D300. Důvod, proč D300 a ne D300s je vysvětlen jinde. Jedná se o přístroj vyšší řady a to jak svou funkčností, tak i odolností a samožejmě i vahou. Tento typ se vyráběl od roku 2008 do roku 2010. Detailní údaje nebudu vypisovat, velmi podrobnou recenzi a testy lze najít na WEBu Digital Photography Review, jehož závěry považuji za nejrelevantnější.

V plném provozu jej mám asi půl roku a za tu dobu bylo exponováno cca 9 tis. záběrů. Dosud mne D300 vždy jen překvapovala a stále překvapuje. Skutečně platí, že přestup z bývalého typu NIKON D70 na D300 je přestup do zcela jiné ligy.

Pokud mohu shrnout nejvýznamnější změnu k lepšímu, tak alespoň namátkou to nejmarkantnější:

- změna rozlišení (skok z 6,1MP na 12,3MP) znamenala možnost zapomenout na nutnost neustále fotografovaným objektem vyplňovat co největší plochu snímače. Takto mohu střelit od boku a později si udělat výřez. Není to sice profesionální řešení, ale od doby, kdy jsem začal používat D300 si tuto možnost nemohu vynachválit...

- dynamické rozpětí snímače - to nejde popsat, to se musí vidět. Dříve jsem pracoval s histogramem a téměř vždy jsem měl vlevo, či vpravo mezeru. Dnes? Většina záběrů (samozřejmě u rozumné scény) obsahuje informace u nízkého osvětlení, tak i ve světlech. A to ještě mám velkou rezervu v případě práce s NEF soubory - prostě paráda...

- šum - když jsem dělal svou první velkou akci, ještě jsem neměl ovládání zažito a i přes skutečnost, že nastavené ISO vidím v hledáčku, absolvoval jsem polovinu megaakce s nastavením ISO na 1600! Víte, že jsem si mírně zvýšeného šumu všiml až při detailním zkoumání a definitivních úpravách pro prezentaci? Zkušený fotograf se ušklíbne, ale věřte, že kdybych toto takto zanedbal u své D70, asi bych musel celou sérii fotek buď vyhodit a stydět se za svou neschonost, nebo bych nic nevyhodil a styděl se za nadměrný šum v obraze. Takto si toho běžný prohlížející ani nevšimne a já mám dostatečné "vyškolení" a zřejmě to již nezopakuji.

- rychlost a přesnost ostření - to nemohu změřit, ale pocitově se mi zdá, že D300 podstatně spolehlivěji ostří za zhoršených světelných podmínek. To neopisuji z letáku, to konstatuji z praxe. U objektivu se světelností 4,5, nebo 5,6 v kombinaci s umělým osvětlením a bleskem jsem skutečně měl problém zaostřit. Dnes - SB-600 si blikne, přístroj zaostří a je hotovo...

- displej - u D70 jsem mžoural do displeje o velikosti 1,7 palce se 130 tisíci body, naproti dnešním 3 palcům s 950 tisíci zobrazených bodů je pozorování zcela "jiné kafe".

- dálkové ovládání - D300 je vybavena konektorem pro dálkové obládání. Není tedy nutné složitě ovládat spoušť infraovladačem, ale jednoduše připojit kabelovou dálkovou spoušť. Jako doplněk jsem pořídil radiovou spoušť

Změny k horšímu

Zhoršení se netýká ani tak přístroje, ale kombinace D300 a objektivu NIKKOR 24-120/3,5-5,6 G VR. Změna foto-těla s sebou přinesla zhoršení kresby u delších ohnisek objektivu. Zhoršení je významné a je předmětem mého dalšího zkoumání. O výsledku se samozřejmě podělím.

Ostatní změny k horšímu - je mi to příjemné - nejsou. Opravdu, zatím jsem nenašel jiných problémů. Tedy, když pominu podstatně složitější menu přístroje a nutnost dobré znalosti ovládání. Ale to se poddá, je to daň za profesionální přístroj a jeho univerzálnost.

Přímé doplňky přístroje:

Přímým doplňkem tohoto těla je pořízený BateryGrip BP-D10. Umožní lépe držet a ovládat tělo přístroje i v případě vertikálního snímání. Zároveň grip obsahuje druhou baterii, nebo sadu šesti tužkových baterií. Z důvodu ceny jsem nepořizoval originální grip, ale grip tzv. třetí strany.  Já zvolil výrobce MEIKE. Měl jsem s tím však problémy - o nich se rozepíši později a jinde.

 

Další drobností, která má ale svůj praktický význam je drátová, nebo bezdrátová spoušť. Já zvolil bezdrátovou spoušť MINCOVA.

Výhodou této spouště je, že umožní spuštění závěrky fotoaparátu na vzdálenost cca 50metrů. Zapojením jen pevné části sady lze spouštět závěrku ručně. To využijeme při fotografování ze stativu.

Nevýhodou této konkrétní sady  je velmi malá výdrž baterie v pevné části. Baterie se mi vybila již po měsíci nepoužívání. Je tedy nanejvýš žádoucí, aby byla baterie, v případě odložení a nepoužívání sady, izolována.

Osobně tuto sadu nedoporučuji, je vhodné se poohlédnout jinam.

 


Náhradní přístroj

Starší používaný přístroj NIKON D70 jsem několik let používal jako hlavní tělo. Nyní, když byl úspěšně nahrazen přístrojem novým, slouží D70 jako schopné náhradní tělo. Předpokládám jeho využité pro případy fotografování speciálním objektivem na větších akcích - například rybí oko na sportovním klání, kdy se používá přednostně teleobjektiv.

Výhodou je, že oba přístroje mají stejný snímač a tedy je možné používat stejné objektivy a jsou vzájemně zastupitelné.

V roce 2014 jsem tento přístroj nechal přepracovat tak, že je schopen snímat obraz v IR spektru. Tím jsem sice ztratil náhradní tělo pro běžné fotografování, ale naopak se rozšířily mé možnosti fotografování. IR fotografie jsou velmi specifické, ještě se jim budu věnovat.

Jednu sadu fotografií v IR spektru je možné shlédnout zde.


Kompakt 1

Dobrý a použitelný kompaktní fotoaparát NIKON COOLPIX P7100, který vyniká možností manuáního ovládání, poměrně malou velikostí a zejména - disponuje možností snímání do RAWu - tedy do surového datového kontejneru. Má průhledový hledáček a tak je možné jej použít i bez displeje.

Má nějaké chybičky, například:

- pomalá reakce na spuštění spouště - rychlé změny jsou těžko zachytitelné- pomalé spouštění zařízení
- chvilku to trvá, než je fotoaparát připraven k fotografování.

Ale jinak se jedná o poměrně slušný fotoaparát se širokoúhlým objektivem. Jde na něj připevnit např. blesk SB 400 s kterým tvoří ideální kombinaci.


Kompakt 2

Jako příruční kompaktní přístroj používám PANASONIC DMC-FX500. Jedná se o starší přístroj , který má ale pěkné rozlišení 10MP a podává poměrně kvalitní výsledky. Jedna z mých akcí byla pořízena pouze tímto fotoaparátem a přístroj se nemá za co stydět.

Tento přístroj neustále vozím s sebou, člověk nikdy neví, kdy jej může potřebovat. Má jednu velkou výhodu, lze strčit do kapsy a nepřekáží.

-vl