Test Samyang AE 8mm/3,5
Tak se mi rozrostl můj technický park.
(leden 2013)
Poštou přišel balíček a z něho vykoukl Samyang 8mm/3,5 - ano, pěkné rybí oko pro malé čipy...
Hned jsem jen nasadil na svou D300 a vyrazil testovat.
Na první pohled a omak, jedná se o poměrně kvalitně vyrobený objektiv. Má kovové tělo, ostřicí kroužej je tuhý tak akorát. Clonový krouřek pěkně "skáče" po nastavených krocích. Kroky jsou však po jednom celém clonovém čísle. Po nasazení na tělo D300 zjišťuji, že:
- po nastavení clonového kroužku do polohy "22" v červené barvě komunikuje tělo foťáku s objektivem bez problémů a jde přímo z těla ovládat nastavení clony (ve stejném kroku),
- nastaví-li se kroužek do libovolné jiné polohy - tělo protestuje, hlásí "fEE" a odmítá fotit,
- při nastavení do polohy "22" jde nastavit libovolný režim "A", "S", "P" a samozřejmě i "M".
Tato spolupráce je zajištěna existencí sady kontaktů na vnitřní straně objektivu. Těmito konektory jsou přenášeny informace o cloně.
Při namáčknutí spouště funguje indikátor zaostření a tak lze zaostřit ručně. Na oko to moc nejde a tak je nutné se spolehnout na indikátor, nebo odhadnout vzdálenost a nastavit ji na objektivu bez ostření. Naštěstí má objektiv velkou hloubku ostrosti a tak, při zaclonění na 5,6 a výše se o ostření nemusíme v podstatě starat.
Prvné fotky doma mne zarazily zvláštním závojem. Nakonec se ukázalo, že to, co se píše na internetu o nekvalitním obrazu při malých clonách je pravda. Objektiv se musí zaclonit alespoň na 5,6, jinak je problém. Ale nakonec, přesvědčte se sami. Udělal jsem řadu snímků s rybím okem a doplnil je záběry téhož objektivem TOKINA 124/4, nastaveném na nejširší ohnisko.
Z jednoho místa byly pořízeny identické snímky (samozřejmě s ohledem na ohniskovou vzdálenost - Samyang 8mm, TOKINA 12mm). Snímky byly pořízeny do NEFu a jednotně vyvolány. Byla upravena pouze expozice (mírné zvýšení o cca 0,5 stupně) a použita funkce D-lighting pro projasnění tmavých částí obrazu. Símky nejsou zaostřeny, ani jinak upravovány.
Pro porovnání jsem vybral dva vzorky - jeden s dřevníkem a jeden s větvemi proti obloze. Oba vzorky jsou cca v 1/2 vzdálenosti středu a rohů. Všechny vzorky mají stejné zvětšení a proto jsou vzorky z obou objektivů s odlišným zvětšením. Pro spravedlnost jsem zachoval počet bodů stejné - je použit výsek 300 x 300 pixelů.
Zhodnocení:
Oba objektivy mají své specifické vlastnosti. Při malém zaclonění je Samyang téměř nepoužitelný. Obraz je nezaostřený, jakoby v mlze. Světlé pozadí se přelévá přes tmavší části a například větve před světlým pozadím se téměř ztrácí.
Při cloně 4,5 je stále výrazně lepší TAMRON. Přijatelné zobrazení je až při cloně 6,3.
U větších clon mají oba objektivy vyrovnané zobrazování. Poněkud větší šum na snímcích TAMRONU - jak jsem později zjistil, je způsoben použitím D-lightingu při zpracování NEFu.
Při největším zaclonění (22) se pak situace obrací a pocitově se zdá být lepší Samyang.
Zajímavé zjištění je vliv náhodné kapky vody na čelní čočce Samyangu - během snímání venku začalo lehce poprchávat a několik malých kapek se dostalo na vstupní čočku. Při větším zaclonění se také jejich stopa objevuje na snímku. Zviditelňování stopy je pěkně vidět u snímku s dřevem u clony 6,3 a s větším zacloněním se zvýrazňuje. Od clony č.11 je již stopa velmi rušivá.
Samyang tak bude velmi háklivý na čistotu vstupní čočky. Toto považuji za nevýhodu (která je však vlastností všech širokoúhlých objektivů). Samyang nemá možnost zakrytí ochranným filtrem. S touto možností je nutné počítat.
Takže - je Samyang 8mm/3,5 dobrá koupě?
Ano a ne. Pokud poněkud ustoupíme kvalitě zobrazení a pohlídáme si clonové číslo, které nesmí klesnout pod 5,6, tak, vzhledem k ceně, která se pohybuje kolem 7 tisíc Kč - určitě ano.
Objektiv rybí oko není objektivem, který se nasadí a používá se hodně. Jeho perspektiva je zajímavá, ale není možné s tímto pohledem zrealizovat celou fotoreportáž - není to univerzální objektiv. Pak jeho nasazení ve zmíněné fotoreportáže je jen sporadické, spíše jen pro obzvláštění sady záběrů. A proto je Samyang plně vyhovující a jistě najde své opodstatnění.
Pokud chce uživatel kvalitní objektiv s velkým rozlišením v celé šíří použitelných clon - asi by měl hledat objektiv jiný, ale musí si připravit podstatně vyšší částku pro jeho zakoupení. Minimálně 2,5 krát vyšší.