Rozšíření fotovýbavy

Rozšíření fotovýbavy je občas nutné

listopad 2017

Tak je tomu již dvanáct let, kdy byl na trh uvedena zrcadlovka NIKON D300. Já tento přístroj na pomezí profi a amatérského využití pořídil v roce 2012 - tedy je mnou plně využíván již pátým rokem. Za tu dobu jsem pořídil téměř 120 tisíc záběrů, což vzhledem k výrobcem udávané žvotnosti závěrky 150 tis. snímků ukazuje, že se důchodvý věk tohoto přístroje nezadržitelně blíží.

Poznámka: když jsem dělal výmaz nepoužitých záběrů z akcí, které jsem nasnímal při dokumentování různých akcí na Bystrém, odstranil jsem 75 tisíc záběrů. Těch zbylých cca 40 tisíc bylo pořízeno během zmíněných pěti let v podstatě jen na Bystrém a jsou uloženy v mém rozsáhlém archivu.

Navíc, D300 je zástupce zrcadlovky s čipem o rozměru DX, tedy 1,5 krát menším, než je plný formát kinofilmového políčka a který se používá téměř výhradně u "pořádné" zrcadlovky. Již volbu nových objektivů, které jsem postupně pořizoval byla podmíněna jejich použitelností právě pro plnoformátový čip - až budu vyměňovat přístroj. A ta doba právě dozrála a nastala.


Mihl se kolem mne plnoformátový přístroj NIKON D3X. Již dříve jsem měl krátkou zkušenost s jeho předchůdcem NIKON D3. Tento přístroj mne nadchl svou profesionalitou, rychlostí a odolností. Je to takový tank mezi současnými stále se zmenšujícími a plastickými hmotami oplývajícími přístroji. D3X je stejné konstrukce, jen má vyšší rozlišení (místo 12Mpix má 25Mpix) a z toho plynoucí poněkud nižší rychlost snímání (mésto 11 snímků/sec "jen" 7 sn./sec). Vyšší rozlišení má však nespornou výhodu pro možnost většího ořezu v rámci postprocessingu.

Tento odolný profesionální přístroj nezná kompromisy a podstatně rozšiřuje možnosti snímání. Mimo jiné také plně využije kvalit pořízených objektivů.

Takže má sada výbavy poskočila na vyšší úroveň. D3X byl uveden na trh v prosinci 2008 - tedy před devíti lety. Dosud je tento přístroj uznávám svou kvalitou a perfektní konstrukcí. Od dalšího typu - D3S pak Nikon přidával zejména funkcionality snímání videa a další zvyšování citlivosti. Cena těchto přístrojů však dalece přesáhla psychologického limitu 100 tis. Aktuální cena současného modelu D5 se pohybuje kolem 160 tisíc. Takové stroje si na sebe musí jednoduše vydělat denní tvrdou prací.

D3X má na tachometru 25 tisíc snímků, takže je to mládě vzhledem k tomu, že výrobce garantuje plných 400 tisíc záběrů. Video nedělám a dělat jen tak nebudu a tak mám ve vlastnictví promé účely ideální stroj.

První test v terénu byla dokumentace akce Jarmark na Bystrém.