Vánoční posezení u cimbálu

Vánoční posezení u cimbálu

5. 12. 2017

V sobotu 2. prosince stálo za to navštívit v odpoledních hodinách restauraci U Toflů. O co šlo? Janovický folklórní soubor Ondráš z Janovic spolu se skupinou malých - Ondrášek z Janovic předváděli ve velkém sále restaurace, co umí a jak to umí. A umí to skutečně dobře. Bylo fajn nechat se unést lidovou notou za přispění cimbálové muziky Zbujník.


Je ale pravda, že jsem neměl na nějaké unášení se lidovou tvorbou moc času - mým cílem bylo pořídit kvalitní sadu snímků z celého programu.

Hned na začátku jsem si vybral místo u středního sloupu velkého sáku a udělal jsem dobře. Všechna vystoupení se odehrála čelem ke mě, nikoho jsem svým pohybem neomezoval a měl jsem "volnou ruku" při volbě záběru. Ve výzbroji jsem měl svého NIKONa D3X a jako objektivy jsem vybral NIKKOR 14-24/2,8 a 24-70/2,8 a nezbytný systémový blesk SB-910. Druhý objektiv jsem ale použil jen jednou a jen krátce - to když jsem potřeboval udělat několik záběrů muzikantů cimbálové muziky. Superširokoúhlý objektiv naopak byl nasazen v podstatě stále. Přeci jen - jeho nejširší úhel záběru 114° byl opravdu potřeba. 

Fotoaparát jsem nastavil na na program "A" - tedy předvolbu clony, kterou jsem udržoval kolem f 5,6-6,3, abych zajistil dostatečnou hloubku ostrosti, ale zároveň zachytil alespoň trochu z osvětlení pozadí. Citlivost byla nastavena na pevnou ISO 500, což je rozumný  kompromis mezi dostatečnou citlivostí a velkou kvalitou výsledného snímku. Expoziční čas byl témeř po celou dobu focení 1/60 sec. Výstupem byl - jak jinak - formát NEF, neboť jsem počítal s dodatečnou úpravou všech snímků.

Nakonec jsem ulovil 580 záběrů, z nichž jsem vybral 264 snímků pro další úpravu. To je velký úspěch, většinou dosahuji poměru 1:5 až 1:10 (u sportovních záběrů). Těch 264 záběrů jsem zpracoval a publikoval nakonec 92 vybraných. Ostatní jsou uloženy v mém archivu pro případné další využití.

Pro zajímavost - systémový blesk SB-910 je napájen ze čtyř tužkových baterií AA (používám pouze a výhradně značku ENELOP) a první sada vystačila na pořízení 420 snímků, což je úžasný výsledek. Měl jsem ale v kapse sadu náhradní a tak nebyl problém s pořízením celé sady snímků bez omezení.

Fotogalerie z akce