Testy - recenze

Systémový blesk NIKON SB-910 a SB-600 - test

leden 2016

Dlouhodobě a k mé plné spokojenosti používám starší systémpový blesk SB-600, v roce 2014 jsem pořídil mladšího a výkonějšího bratříčka SB-910. Má větší výkon a je schopen absolvovat náročný fotografický den lépe.

Používat blesk se systémovým řízením výkonu záblesku - TTL je velmi pohodlné, ale někdy je přeci lépe  nechat blesk nastaven na manuálně zvolený výkon. Jak si oba blesky vlastně vedou při ručním řízení?

Číst celý test...


Velký test základních objektivů

prosinec 2015

Provedl jsem porovnání čtyř základních objektivů - jednoho DX a tří FX objektivů na rozměru DX. Pokusil jsem se porovnat jejich optické vlastnosti na různých ohniscích a všech clonách. Výsledky jsou překvapivé a zároveň potvrzují mé předpoklady, s kterými jsem do testu šel.

Testovány byly tyto objektivy: NIKKOR 24-70/2,8, NIKKOR 28-80/3,5-5,8, NIKKOR 24-120/3,5-5,6 a NIKKOR 18-105/3.5-5.8

Číst celý test...


Porovnání teleobjektivů

leden 20013

Potřeboval jsem si vyjasnit, jakou kvalitu mají tyto objektivy:

AF-S NIKKOR 24-120mm/3,5-5,6G
SIGMA APO 80-400mm F4,5 - 5,6 ES OS
AF-S NIKKOR G 105mm/2,8 Micro IF-ED VR

z mé sbírky a ty jsem porovnával se setovým objektivem

NIKKOR AF-S DX 55-200/4-5,6 G-ED VR

Aby bylo srovnání spravedlivé, byly objektivy testovány při jedné ohniskové vzdálenosti - jeden z objektivů má pevnou ohniskovou vzdálenost a tak bylo jasné, že se bude testovat na ohnisku 105mm.

celý článek...


Zajímavý přírůstek do mé technické výbavy

18. 12. 2015

Na webu jsem narazil na zajímavou věcičku - elektrovicky řízená paramatická hlava SEVENOAK SK-EBH01. Netrvalo dlouho a už jsem ji měl doma.

O co jde? V podstatě - zařízení se nasadí na stativ, na něj se upevní do běžného stativového závitu fotoaparát a zařízení zajišťuje pomalý řízený otáčivý pohyb fotoaparáku kolem svislé osy. K čemu je to dobré? Když zajistíme sekvenční snímání snímků fotoaparátem a zároveň s fotoaparátem pomalu otáčíme, získáme řadu záběrů, které - po složení do filmového snímku - vytvoří krátký zrychlený film - tzv. timelapse.

Rychlost otáčení a úhel otočky lze nastavit a řídit. Zatím zařízení jen zkoumám a dělám pokusy. Jakmile bude hotov první pokusný krátký film, samozřejmě se o něj s vámi podělím.


Tak se mi rozrostl můj technický park.

Poštou přišel balíček a z něho vykoukl Samyang 8mm/3,5 - ano, pěkné rybí oko pro malé čipy...

Hned jsem jen nasadil na svou D300 a vyrazil testovat.

Celý článek...


 

Spávná volba NIKON SU-800?

tak jsem neodolal - procházel jsem nabídku FotoŠkoda bazaru a tam jsem ji uviděl SU-800. Už dříve jsem si pohrával s myšlenkou bezdrátového ovládání blesku SU-600 a SB-910. Jakési pokusy jsem realizoval již se svou D70, která uměla a umí ovládat druhý systémový blesk prostřednictvím vestavěného blesku.

Nová D300 totéž umí také, ale skutečně účinné řešení je až SU-800.

Nasazuje se do sáněk pro blesk a dá se s ním ovládat až tři skupiny blesků.

První pokusy dopadly výtečně - toto zařízení si zaslouží detailněji prozkoumat. A protože jsem nenašel na WEBu informace o praxi s tímto zařízením, budu muset si pomoci sám. Takže, jakmile najdu trochu času - vrhnu se na testování a rád se s vámi o výsledky podělím.

Zatím tedy první zjištění:

Ano, skutečně lze bez problému ovládat má SB-600 a to snad ze všech poloh blesku. Zkoušel jsem ale v místnosti a jsem zvědav na exteriér.

Velmi příjemné zjištění ale bylo, jak pěkně a spolehlivě nyní D300 ostří i za tmy. SU-800 má vestavěnu do čelní stěny dvojici infraledek (zřejmě) a v okamžiku ostření si jednoduše přisvítí. Ostření je pak možné provádět i za úplné tmy a fotograf neruší nepříjemným bliknutím ostrého bílého světla, vystřelujícího z těla fotoaparátu. Perfektní...

Jeden test s velkým "T" proběhl v rámci dokumentace Křížové cesty ve Stěbořicích. A výsledek byl skutečně výborný. Dva pomocníci drželi v ruce po jednom ze systémových blesků, řídící jednotka byla nasazena na fotoaparátu a byl zvolen TTL režim. Nechal jsem tedy vše na automatice. Jediné, co bylo potřebné dodržet byla nutnost, aby jeden z blesků byl nalevo a druhý napravo ode fotoaparátu, ale ne naopak. Je to dáno tím, že SB 910 a SB 600 mají čidlo dálkového ovládání na opačném boku a okénko čidla musí "vidět" na jednotku SU-800. Vzdálenost, na kterou bylo možné ovládat blesky odhaduji na cca 10-15 metrů.

-vl