Osobní historie

Pinhole - neboli dírková komora

24. 5. 2016

I takto se dají pořizovat fotografie. Stačí málo, trochu zručnosti a hlavně odvahy se do toho pustit.

O co vlastně jde?

To se vezme nějaká vhodná krabice, pečlivě se utěsní proti průniku světla dovnitř, jedna strana se opatří malinkým otvorem a na protější stranu se připevní světlucitlivý fotomateriál a je to. Stačí pak na definovanou dobu umožnit průchod světla dírkou a fotocitlivý materiál následně zpracovat. Že to nemůže fungovat? To se mýlíte - opak je pravdou.


Období analogové fotografie

Fotografie mne chytla v okamžiku, kdy můj otec vytáhl svou Flexaretu na svitkový film 6x6. Spolu s ním jsem pak v temné komoře "vyvolával duchy", jak s oblibou říkal. Zvláštní vůně vývojky a ustalovače mne pak provázela během mých studií na střední i vysoké škole. Vždy šlo jen o příležitostné "cvakání". Fotografií jsem se věnoval více na své roční vojenské službě - to byl můj poměrně velký zájem.

 

 


Digitální doba

Ale nová digitální doba začala ťukat na dveře. Psal se rok 1998-9 a v praxi objevil se digitální fotoaparát. Já měl možnost si prohlédnout a vyzkoušet luxusní typ SONY MAVICA FD-7. Kdo tento typ nezná, asi se podiví - rozlišení 640x480 bodů, záznam na 3,5 palcovou disketu, která se zasunula do těla přístroje. To byla změna!