Ondrášovské slavnosti - Janovice 2018

Ondrášovské slavnosti

30. 9. 2018

Po mnoha letech se podařilo v naší obci obnovit folklórní slavnosti. Konaly se na původním místě, kdete byly konány po dlouhých 26 ročníků. Mají tedy dlouhou historii a o to více se na průběh slavností upíraly zraky a očekávání místních pamětníků, ale i přespolních.

Slavnosti byly rozděleny na dvě části - dopolední jarmark, který se odehrál ve středu obce. Jeho osučástí byla ochutnávka z vystoupení pozvaných souborů, ale i skutečný jarmark - nabídka ručně vytvářených výrobků, ale také malá expozice, připomínající významné osobnosti obce. Odpolední program byl věnován hlavnímu pásmu vystoupení.


 

Ale to jsem trochu předběhl. Takové akci musí předcházet pečlivá a hlavně náročná příprava. Stavba pódií, úklid, stánky, přenosné WC... no je toho hodně. A tak jsem den předem zmapoval i tuto činnost. To jsem použil NIKON D3200 a univerzální objektiv TOKINA 12-28/4.

Záběry z přípravy na slavnosti je možné vidět zde,


 

Dopoledne začalo poměrně dobře - vypadalo to na pěké počasí, lidí u stánku postupně přibývalo. Oběhl jsem všechny stánky a u každého pořídil několik záběrů. Na malém pódiu se připravovalo vystoupení souborů. Začalo pršet. A pršelo čím dál více. Nakonec bylo nutné natáhnout boční stěny malého pódia, aby bylo možné pokračovat v programu. Lidi se shromáždili pod stromy a na připravených lavičkách zůstali jen skalní senioři... byla to však příležitost pro mne - všichni si své fotoaparáty pěkně schovali pod bundu a hleděli se co nejlépe před deštěm ukrýt. A tak jsem opět využil odolnost zařízení  (a vlastní) a pořídil několik zajímavých záběrů.

Pár pořízených snímků z dopoledního programu a jarmarku možné vidět na Zoneramě.


 

Odpolední program se musel - díky trvalému dešti, obejít bez slavnostního průvodu. Ale nic později nebránilo zahájit - již bez deště - hlavní program na nově postaveném jevišti.Odpoledne dokonce na chvíli vysvitlo sluníčko a tak po dešti zůstala jen rozbahněná plocha hlediště. Jako výbavu jsem zvolil svou D3X spolu s univerzálním objektivem NIKKOR 24-70/2,8 a NIKKOR 70-200/2,8.

U teleobjektivu jsem zaznamenal zajímavý případ - dopoledne jsem s ním i s brašnou pěkně zmokl. Do odpoledne zřejmě obal nestihl vyschnout (ani jsem se nedivil) a tak v okamžiku, když jsem vyměnil objektivy mezi sebou se zřejmě vlhkost z brašny dostala do prostoru mezi výstupní čočkou a zrcátkem a čočka objektivu se rázem zamlžila. Chvilku jsem se zapotil i já - nemohl jsem přijít na důvody najednou změklého obrazu. Opětovná výměna situaci ale zachránila a tak jsem mohl pokračovat v dokumentování. V pozdním odpoledni - spíše večeru jsem pak vytáhl stativ, abych zachytil dění na pódiu i v pomalých rychlostech závěrky.

A nakonec snímky z hlavního programu jsou zde.