Metan Trials - cyklorisk?

MetanTrials - cykloblázni, nebo profíci v záři záblesků

1. 10. 2018

Na jedné z firemních akcí, na které jsem byl pozván pro zachycení dění, jsem se setkal v rámci programu s vystoupením skupiny mladých cyklistů. Předvedli své umění v ovládání svého kola nejen na rovině, ale zejména ve výškách, když překonávali postavené překážky. Svůj úspěch sklidili také řízeným přeskokem přes dobrovolníky z řad diváků...


Tuto sérii zde uvádím zejména z důvodu ukázky příkladů fotografování ve dne, při dostatečném osvětlení - s pomocí systémového blesku. Bez zábleskového zařízení by mohlo dojít, vzhledem k prudkému slunci, k zachycením velkých stínů zejména na obličejích cyklistů.

K potlačení nežádoucích stínů jsem použil systémový blesk SB-910 nastavený tak, aby jen vykrýval svým zábleskem stíny. Zároveň jsem ale potřeboval poměrně rychlý čas závěrky. Proto jsem nastavil program Auto FP, který umožňuje pořízení záběrů se závěrkou rychlejší než 1/250 sec  a zároveň blýsknout. Jedná se o speciální program NIKON. Lze tak nastavit při použití blesku nejvyšší rychlost až 1/800 (u D3X).  Většinou byl použit čas závěrky 1/320 sec, clona kolem čísla 6,3 a ISO 100.

Zde se to skutečně vyplatilo - záběry jsou jasově vyvážené - okolní osvětlení je dostatečně silné, a zároveň došlo k potřebnému prosvětlení stínů. Důležitý je ale fakt, že na snímcích je efekt zábleskového světla zjevný jen minimálně. A to byl také můj záměr.

Sadu fotografií je možné prohlédnout zde.