IR v zimě

Infračervená fotografie v zimě

leden 2017

Jak vlastně vypadá zimní krajina z pohledu fotoaparátu, který vidí jen IR spektrum záření?

To mne také zajímalo a tak jsem využil příležitosti a když napadl sníh a mráz byl skutečně velký, popadl jsem svou D70 s IR úpravou a vyrazil ven. Jak jsem dříve uvedl a také vyzkoušel v praxi - listová zelená jodráží IR světlo a je tedy ve výsledku světlá (ale takové objekty v zimě nenejdeme), jehličí bude tmavé, voda také odráží málo světla - bude tedy tmavá. Ale co sníh - je to voda, měl by být tedy tmavý.

Jak to tedy v IR spektru na sněhu vypadá?


Překvapivě - sníh je stále bílý. Ostatní zjištění zůstává beze změny - obloha je tmavá a jehličí tmavé. Nicméně - fotografie takto pořízené mají zvláštní kontrastní nádech. Jsou prostě jiné.

Udělal jsem si krátkou vycházku kolem baráku a zůstal bych venku déle, jen zimní den je příliš krátký a brzy se setmělo. Poslední fotografii jsem pořídil ve čtyři hodiny odpoledne, později již bylo světla hodně málo. Snímky jsou pořízeny širokoúhlým objektivem NIKKOR 14-24/2,8 většinou na plně otevřenou clonu. Měl jsem obavu, aby se ve středu snímku neobjevila bílá skvrnka. Tento zajímavý jev a problém jsem popisoval zde. Nakonec skvrnka nikde na snímkách není a tak se příště musím znovu tímto problémem zabývat právě pro tento použitý objektiv.

Takže - takto vypadá zima v IR spektru na fotografii.

IR na ZONERAMĚ