Fotoreportáže 2018

Vánoční jarmark v Janovicích

18. 12. 2018

I v Janovicích (nejen na Bystrém) se koná jarmark. Janovický byl tentokráte spojen s vystoupením dětí v tělocvičně ZŠ a jarmark tedy proběhl před ZŠ Janovice.

Číst dále...


Jarmark na Bystrém

12. 12. 2018

V sobotu 8. prosince se již ráno na prostranství před restaurací U Toflů objevilo velké nákladní auto a spolu s ním i skupina lidí. Začaly přípravy na jarmark. Jednalo se již o čtvrtý (tedy jestli správně počítám) ročník. Přípravy - stavba stánků, osvětlení, výzdoba atd. byly hotovy kolem oběda a ve tři hodiny odpoledne se náměstíčko začalo plnit lidmi.

Čtěte více...


Kompakt v plném nasazení

23. 11. 2018

Ne vždy má člověk náladu s sebou tahat NIKON D3X (1,22 kg) a univerzální objektiv NIKKOR 24-70/2,8 (900g). A to nepočítám brašnu a další drobnosti. A existuje jiné řešení?. No v podstatě není mnoho na výběr. Když si člověk zvykne na kvalitu FF, nerad couvá na menší čip. Nicméně - NIKON vyrobil a do prodeje dal v roce 2013 zajímavý kompakt COOLPIX A. Dnes již není v nabídce, ale dá se občas sehnat na inzerát. Detailně se tomuto přístroji ještě budu věnovat. Nyní si řekněme, že je vybaven celkým čipem ve formátu DX - tedy stejným, jako má například NIKON řady 3000, 5000 a 7000.

A tak jsem nově pořízený přístroj chtěl co nejdříve vyzkoušet v reálu. A příležitost se našla v okamžiku, když jsem nakupoval v podvečer ve Frýdlantě. Právě padla tzv. modrá půlhodinka - tedy čas těsně po západu slunce. Neváhal jsem a z ruky pořídil několik snímků.

Čtete dále...


Tentokráte jiná reportáž - módní přehlídka

20. 10. 2018

Módní přehlídka proběhla v sále závodního klubu Varroc s.r.o v Šenově u Nového Jičína. Přehlídku pořádalo Odborné učiliště a Praktická škola, Nový Jičín, příspěvková organizace. A já u toho byl také.

Číst celý článek...


Podzim v Jihlavě

10. 10. 2018

Nejsou barvy podzimu přímo výzvou pro fotografa? Samozřejmě, že jsou!.

A tak vkládám do brašny svou D3X a superširokoúhlý objektiv NIKKOR 12-24/2,8 a jde se. Procházka vede kolem středu města a mým cílem jsou vyhlídnutá zákoutí Jihlavy. Začínám k kostela sv. Jana Křtiletele na Janském kopečku, pokračuji na náměstí a navštívím i prostředí Jakubského náměstí s kostelem sv. Jakuba Většího a vracím se pomalu kolem ZOO a řeky Jihlávky.

Celý článek...


MetanTrials - cykloblázni nebo profíci v záři záblesků

1. 10. 2018

Na jedné z firemních akcí, na které jsem byl pozván pro zachycení dění, jsem se setkal v rámci programu s vystoupením skupiny mladých cyklistů. Předvedli své umění v ovládání svého kola nejen na rovině, ale zejména ve výškách, když překonávali postavené překážky. Svůj úspěch sklidili také řízeným přeskokem přes dobrovolníky z řad diváků...

Čtěte více...


Ondrášovské slavnosti

30. září. 2018

Po mnoha letech se podařilo v naší obci obnovit folklórní slavnosti. Konaly se na původním místě, kdete byly konány po dlouhých 26 ročníků. Mají tedy dlouhou historii a o to více se na průběh slavností upíraly zraky a očekávání místních pamětníků, ale i přespolních.

Slavnosti byly rozděleny na dvě části - dopolední jarmark, který se odehrál ve středu obce. Jeho osučástí byla ochutnávka z vystoupení pozvaných souborů, ale i skutečný jarmark - nabídka ručně vytvářených výrobků, ale také malá expozice, připomínající významné osobnosti obce. Odpolední program byl věnován hlavnímu pásmu vystoupení.

Čtěte dále...


BHBH 2018 - Baška

15. červen 2018

Velké sportovní meziobecní klání... již třetí ročník her, které jsou pořádány v rámci sdružení dvanácti obcí v rámci tzv. Mikroregionu Frýdlansko - Beskydy.

Měl jsem tu čest pořídit seriál fotografií dvou soutěžních týmů z obce Pržno. Moc jsem se na akci těšil - průběh znám, již jsem takto mapoval předchozí dva ročníky a tam mne nemohlo nic překvapit.
No - překvapilo... překvapil nejen mne, ale i organizátory a účastníky velký, dalo by se říci i přívalový déšť. A ten přišel hned po slavnostním zahájení po startu první disciplíny.

Čtěte dále...


Pinhole - neboli dírková komora opět snímala v Jihlavě

červenec 2018

Oprášil jsem svou dírkovou komoru, ve skříni dohledal potřebný materiál - planfilm 4x5, nabil kazety a vyšel do jihlavských ulic. Samozřejmě s nezbytným stativem expozimetrem a minutkami.

Čtěte dále...


Přelet vesmírné stanice ISS

24. 5. 2018

Vysoko nad hlavou (cca 400 km) se dlouhá léta pohybuje mezinárodní vesmírná stanice ISS.

ISS je objekt široký 73 m  a dlouhý 109m. Váží 450 tun. Jedná se o veliký objekt a tak je občas i dobře viditelný. Jeden z viditelných obletů se konal večer 24. května 2018.

Čtěte dále...


Tradiční pouť v Janovicích

28. 4. 2018

Pouť se v Janovicích odehrála o víkendu 21. a 22. dubna. Již v pátek byly spuštěny některé malé atrakce, ale to hlavní se odehrávalo během neděle. Celé prostranství a parkoviště u ZŠ Janovice bylo obsazeno jednotlivými stánky, kolotoči a podobně.


Infračervená Jihlava II

17. duben 2018

Opět se de vydařil, sluníčka bylo dost a tak jsem opět popadl svou upravenou D70 a vyrazil na odpolední procházku. Tentokráte jsem se vydal severním směrem od místa, kde přebývám, prozkoumat další zákoutí Jihlavy.


Zápis do 1. třídy ZŠ Janovice

16. duben 2018

Zápis do první třídy ZŠ je pro malého budoucího žáčka i pro jeho rodiče vždy velkým zážitkem. V Janovicích je zápis veden samozřejmě hrou, při níž děti předvedou, jak se umí zorientovat při řešení různých úkolů, zda jsou schopny se vyjádřit větně i kreslením a podobně. Učitelky si tak mohou vytvořit svůj názor na to, zda dítě je schopno zahájit školní výuku.


IR fotografie je zajímavá svým jiným pojetím barev

27. 3. 2018

O IR fotografii - snímání neviditelné části spektra, jsem již uváděl několik informací.

Tentokráte jsem vyrazil na krátkou procházku po Jihlavě. Bylo už později odpoledne, ale sílící sluníčko ještě stále ohřívalo studené prostředí jihlavského sídliště. Obloha byla jako vymetená, jen místy byla vidět beránková oblačnost.


Domácí mazel v hledáčku fotoaparátu

27. 3. 2018

Hodně domácností chová doma pejska, kočku, či jiné zvířátko. Co takhle si pořídit nějakou fotografii? Jenže, ono to tak jednoduchéve skutečnosti není. Pokud mazlíček pěkně počká na stisk spouště - například želvička, či lenochod - OK, ale například mladá fenečka Německého ovčáka? To je jiné kafe.


Děti milují karneval... a ten proběhl na Bystrém

11. únor 2018

Je to tak, jakmile se blíží karnevalová a plesová sezóna, nesmí chybět i karneval pro děti. A ten se také udál v sobotu 10. února 2018 v restauraci U Toflů u nás na Bystrém. Pořadatelé byly dva - SDH Bystré a TJ SOKOL Bystré. A tak již v první hodině, kdy byl maškarní zahájen, byl sál plný různých masek.


Prezidentské volby - leden 2018

13. leden 2018

Jistě velká část republiky sledovala v nedělním dni vývoj procentních bodů u jednotlivých kandidátů na prezidenta v rámci prvního  kola těchto voleb. Chvilkami to bylo docela zajímavé, ale barometr popularity neomylně vybral dva kandidáty, kteří se utkají v kole druhém. Ale nechme politiku politikou, volby jsou událostí veřejnou - jako ostatně mnoho jiných akcí a tak jsem se byl s Janou také na volby podívat skrz hledáček fotoaparátu.