Fotoreportáže 2017

Nabízené fotoslužby

  • Potřebujete pořídit sadu fotografií ze společenské akce, svatby, nebo jen několik kvalitních fotografií z fotoateliéru?
  • Potřebujete produktovou fotografii pro firemní web, nebo nabídkový katalog?
  • Máte doma čryřnohého přítele - a ještě nemáte jeho akční fotografie?
  • Potřebujete digitalizovat staré fotografie, kinofilm, planfilm?

Ano? -> To vše najdete na specializovaném webu
www.foto-akce.cz


Firemní večírek

prosinec 2017

Těsně před vánoci jsem měl možnost dokumentovat dění na firemním večírku. Součástí bylo i vystoupení hudemní skupny SAGAR a dalších pozvaných hostů a tak vybírám několik záběrů z vystoupení a přináším je jako ochutnávku.


Opava vánoční....

prosinec 2017

V Opavě jsem ještě v předvánočním čase nebyl a tak, když jsme obdrželi pozvání k návštěvě, musel jsem si  s sebou vzít alespoň malého NIKONa D3200 a širokoúhlý objektiv TOKINA 12-28/4. Sice nebylo primárním cílem pořízení fotografií, ale přeci jen jsem něco pořídil.


Praha vánoční...

prosinec 2017

Byl předvánoční čas, na náměstích voní vánoční punč a mnozí se přichází podívat na vánoční trhy. I já zavítal na skok do Prahy, abych pořídil několik dokumentačních fotografií. Byl jsem zde i v loňském roce, reportáž je ke shlédnutí zde: Praha vánoční 2016.

Neměl jsem mnoho času a také - jaké jsou to vánoce, když není sněhu. Nicméně - to neznamená, že nejlze navštívit Vánoční trhy.


Vánoční posezení u cimbálu

5. 12. 2017

V sobotu 2. prosince stálo za to navštívit v odpoledních hodinách restauraci U Toflů. O co šlo? Janovický folklórní soubor Ondráš z Janovic spolu se skupinou malých - Ondrášek z Janovic předváděli ve velkém sále restaurace, co umí a jak to umí. A umí to skutečně dobře. Bylo fajn nechat se unést lidovou notou za přispění cimbálové muziky Zbujník.


Vánoční koncert Evy Horecké a Pavla Bymy

26. 11. 2017

Tento koncert se odehrál v rámci slavnostního rozsvícení vánočního stromku v Janovicích. Koncert Pavla Bymy a pěvecké skupiny z Gymnázia Petra Bezruče ve Frýdku Místku. Protože bylo opravdu větrno, byl koncetr operativně přesunut do kostela. A to na tom bylo zajímavé - jiné prostředí, jiná akustika - tedy výzva jak pro zvukaře, tak ale i pro fotografa.


Jarmark na Bystrém - tentokráte již počtvrté

20. listopad 2017

Předpovědi počasí nedávaly mnoho naděje a předpovídaly zimu a déšť. To se však pár dní před konáním akce naštěstí změnilo a předpověď upřesňovala - zima, bez větrů a bez deště. Všichni si oddechli a již v pátek a hlavně v sobotu 18. listopadu se to na prostranství před pohostinstvím U Toflů jen hemžilo organizátory a jejich pomocníky.

Kolem čtvrté hodiny byly zažehnuty ohně a první vávštěvníci se začali trousit. Ohně, které měly sloužit k naladění té správné atmosféry zpočátlu zlobily svým štiplavým kouřem, ale to za chvíli pominulo. Návštěvníci v poměrně krátké chvíli zaplnili prostranství a rozzářené stánky lákaly svým osvětlením k nahlédnutí.

S Janou jsme samozřejmě nemohli se svou fotovýbavou chybět - přeci jen, poslední půlhodinka před zatměním vytvoří nádherně tmavomodrou oblohu a jarmark, to si nelze nechat ujít.


Měl jsem v ruce zcela nový fotoaparát CANON PowerShot G5X.

Jedná se o fotoaparát s čipem 1" - tedy docela malým v porovnání s DX a FF čipy, ale zároveň dostatečně velkým, aby se daly očekávat slušné výsledky při pořizování fotografií.

A tak jsem se vydal podvečerní Jihlavou s fotoaparátem v ruce. Sadu snímků jsem pak bežně zpracoval doostřením, úpravou tonality a někdy ořezem - tedy tak, jak se snímkem běžně pracuji.


Rozšíření fotovýbavy je občas nutné

listopad 2017

Tak je tomu již dvanáct let, kdy byl na trh uvedena zrcadlovka NIKON D300. Já tento přístroj na pomezí profi a amatérského využití pořídil v roce 2012 - tedy je mnou plně využíván již pátým rokem. Za tu dobu jsem pořídil téměř 120 tisíc záběrů, což vzhledem k výrobcem udávané žvotnosti závěrky 150 tis. snímků ukazuje, že se důchodvý věk tohoto přístroje nezadržitelně blíží.

Navíc, D300 je zástupce zrcadlovky s čipem o rozměru DX, tedy 1,5 krát menším, než je plný formát kinofilmového políčka a který se používá téměř výhradně u "pořádné" zrcadlovky. Již volbu nových objektivů, které jsem postupně pořizoval byla podmíněna jejich použitelností právě pro plnoformátový čip - až budu vyměňovat přístroj. A ta doba právě dozrála a nastala.


Horkovzdušný balón nám málem přistál na komíně

25. srpen 2017

No, ono to tak horké nebylo. Jednoduše - blížil se rychle večer, začalo se stmívat a nad barákem se potichu objevil velký horkovzdušný balón. Asi došel vítr.

Popadl jsem fotonádobí a pelášil na kopec nad barák, abych stihl ještě, než se úplně setmí, tu plovoucí obludu zachytit na fotoaparát. Času mnoho nebylo. Nebyl jsem sám, vnučka jen volala - bojím, bojím a já se hlavně bál, aby posádka neměla nějaký problém při přistání.


Den obce PRŽNO

24. 6. 2017

Sobotní den byl jako vymalovaný. Na ploše sportovního areálu v Pržně se již v předstihu míhalo několik lidí, kteří připravovali vše potřebné.

V brzkých odpoledních hodinách se začali objevovat první hosté a kolem druhé hodiny po obědě byl program zahájen. Nejprve byl zaměřen na malé a nejmenší, děti si hrály, soutěžily a skotačily s pozvanými aktéry. Později zazněly tóny country - to vystoupila kapema Michal Tučný revival. Vystoupila i známá představitelka Saxány - Petra Černocká.  Na pódiu později byla vystřídána skupina s názvem Tomáš Kočko&Orchestr s svou tradiční moravskou hudbou. Nechyběly ani soutěže pro dospělé a po setmění bylo prostranství zaplaveno světelnými efekty skupiny FULLFire. Hlavní čas zábavy si na sebe převzala ostravská skupina SALAMANDR se svou metalovou hudbou.

Jednoduše shrnuto, celé odpoledne a až do pozdních nočních hodin bylo o zábavu v Pržně postaráno.


Zápis do ZŠ Janovice

11. duben 2017

Tentokráte proběhl zápis na začátku března 2017. Pro budoucího školáka se jedná o velký den plný nových věcí. Aby však zápis proběhl co nejpříjemněnji a bez stresu pro předškoláka, připravila ZŠ pro děti spíše hru, než testy. Děti se pod vedenám zkušených učitelek vžily do role člověka píšícího, nebo kreslícího vzkaz pro své rodiče, aby jej pak vložily do obálky a odevzdaly na improvizovanou poštu. Tak mohly v rámci hry prokázat své znalosti a dovednosti a ani to "nebolelo".


Hasiči (i ti dobrovolní) musí být připraveni a v pohotovosti

březen 2017

Konstatování je jednoduché, ale jeho splnění předchází nutný nácvik. A o to jde - tato reportáž monitoruje jedno takové cvičení, které se událo u nás v obci dne 10. 3. 2017. Cvičení proběhlo v prostoru "dvorečku" v obci a na místě operovalo celkem devět jednotech s dvanácti vozidly.


Děti měly svůj karneval

únor 2017

Je počátek roku a to znamená, že se místní děti mohou těšit na svůj karneválek. Pořádá se péčí SDH Bystré vždy v restauraci U Toflů. To se v sále restaurace začnou objevovat pohádkové bytosti a během chvilky je plno. Samozřejmě se kolem plohy tísní hromada maminek, tatínků i babiček a dědečků. Program připravují zástupci SDH Bystré. Jsou připraveny různé soutěže a děti se po celou dobu nemohou nudit. Nechybí ani tombola v  které vyhrávají nějakou drobnost skutečně všichni.


Společenský večer TJ SOKOL Bystré podruhé

únor 2017

Již podruhé byli pozvání aktivní občané místní části Bystré na velký společensko-sportovní veřer. Je to pěkní ocenění za celoroční spolupráci se spolkem a za přínos pro občany Bystrého. Akce se opět konala v areálu Rajské boudy v Malenovicích. Připraveno byla zejména sportovní klání v bovlingu, ale také stolové hry i prostor jen pro diskuzi, či přátelské popovídání.


Infračervená fotografie v zimě

leden 2017

Jak vlastně vypadá zimní krajina z pohledu fotoaparátu, který vidí jen IR spektrum záření?

To mne také zajímalo a tak jsem využil příležitosti a když napadl sníh a mráz byl skutečně velký, popadl jsem svou D70 s IR úpravou a vyrazil ven. Jak jsem dříve uvedl a také vyzkoušel v praxi - listová zelená jodráží IR světlo a je tedy ve výsledku světlá (ale takové objekty v zimě nenejdeme), jehličí bude tmavé, voda také odráží málo světla - bude tedy tmavá. Ale co sníh - je to voda, měl by být tedy tmavý.

Jak to tedy v IR spektru na sněhu vypadá?