Aktuality

Čas je neúprosný - je potřeba změny...

27 prosinec 2019

Hostingový poskytovatel Savana.cz s.r.o., jehož služby využívám již řadu let, přestal rozvíjet vlastní publikační systém Hostedit, v kterém jsou publikovány mé články. Nelze tedy očekávat jeho další vývoj a hlavně, postupně zastarává sw podpora která naopak neumožňuje instalovat moderní publikační systémy.

Je tedy čas na změnu. V roce 2019 jsem testoval systém Wordpress, v kterém hodlám nadále vytvářet sady mýs stránek. Má to jeden háček - nejprve je nutné zastavit web s Hosteditem a poté je možné instalovat Wordpress a připravit stránky nové.

Z těchto důvodů je tento web (i ostatní: dum.kutlvasr.cz, fotodilna.kutlvasr.cz , bystre.kutlvasr.cz) zmrazen a publikování zastaveno.
Postupně budou v průběhu roku 2020 zprovozněny zcela nové obsahy s novým publikačním systémem.

Vladimír


Všechny zajímavé reportáře a články
najdete pod jednotlivými roky tak, jak byly pořízeny.

Fotoreportáže 2018 * Fotoreportáže 2017 * Fotoreportáže 2016
Fotoreportáže 2015 * Fotoreportáže 2014 * Fotoreportáže 2013 * Fotoreportáže 2012


Vánoční jarmark v Janovicích

18. 12. 2018

I v Janovicích (nejen na Bystrém) se koná jarmark. Janovický byl tentokráte spojen s vystoupením dětí v tělocvičně ZŠ a jarmark tedy proběhl před ZŠ Janovice.

Číst dále...


Jarmark na Bystrém

12. 12. 2018

V sobotu 8. prosince se již ráno na prostranství před restaurací U Toflů objevilo velké nákladní auto a spolu s ním i skupina lidí. Začaly přípravy na jarmark. Jednalo se již o čtvrtý (tedy jestli správně počítám) ročník. Přípravy - stavba stánků, osvětlení, výzdoba atd. byly hotovy kolem oběda a ve tři hodiny odpoledne se náměstíčko začalo plnit lidmi.

Čtěte více...


Kompakt v plném nasazení

23. 11. 2018

Ne vždy má člověk náladu s sebou tahat NIKON D3X (1,22 kg) a univerzální objektiv NIKKOR 24-70/2,8 (900g). A to nepočítám brašnu a další drobnosti. A existuje jiné řešení?. No v podstatě není mnoho na výběr. Když si člověk zvykne na kvalitu FF, nerad couvá na menší čip. Nicméně - NIKON vyrobil a do prodeje dal v roce 2013 zajímavý kompakt COOLPIX A. Dnes již není v nabídce, ale dá se občas sehnat na inzerát. Detailně se tomuto přístroji ještě budu věnovat. Nyní si řekněme, že je vybaven celkým čipem ve formátu DX - tedy stejným, jako má například NIKON řady 3000, 5000 a 7000.

A tak jsem nově pořízený přístroj chtěl co nejdříve vyzkoušet v reálu. A příležitost se našla v okamžiku, když jsem nakupoval v podvečer ve Frýdlantě. Právě padla tzv. modrá půlhodinka - tedy čas těsně po západu slunce. Neváhal jsem a z ruky pořídil několik snímků.

Čtete dále...


Tentokráte jiná reportáž - módní přehlídka

20. 10. 2018

Módní přehlídka proběhla v sále závodního klubu Varroc s.r.o v Šenově u Nového Jičína. Přehlídku pořádalo Odborné učiliště a Praktická škola, Nový Jičín, příspěvková organizace. A já u toho byl také.

Číst celý článek...


Podzim v Jihlavě

10. 10. 2018

Nejsou barvy podzimu přímo výzvou pro fotografa? Samozřejmě, že jsou!.

A tak vkládám do brašny svou D3X a superširokoúhlý objektiv NIKKOR 12-24/2,8 a jde se. Procházka vede kolem středu města a mým cílem jsou vyhlídnutá zákoutí Jihlavy. Začínám k kostela sv. Jana Křtiletele na Janském kopečku, pokračuji na náměstí a navštívím i prostředí Jakubského náměstí s kostelem sv. Jakuba Většího a vracím se pomalu kolem ZOO a řeky Jihlávky.

Celý článek...


Podzimní barvy v IR spektru

1. 10. 2018

IR fotografie je v podstatě černobílá fotografie. Ale fotografie v IR přináší trochu jiný pohled. Více jsem toto rozebíral v článku, věnovaném této disciplíně.

A tak jsem vytáhl opět svou upravenou D70 a prošel se v krajině kolem místa, kde bydlíme. Mračna tomuto stylu fotografie přála a tak jsem ve třech dnech po sobě pořídil řadu fotografií.

Celý článek...


MetanTrials - cykloblázni nebo profíci v záři záblesků

1. 10. 2018

Na jedné z firemních akcí, na které jsem byl pozván pro zachycení dění, jsem se setkal v rámci programu s vystoupením skupiny mladých cyklistů. Předvedli své umění v ovládání svého kola nejen na rovině, ale zejména ve výškách, když překonávali postavené překážky. Svůj úspěch sklidili také řízeným přeskokem přes dobrovolníky z řad diváků...

Čtěte více...


Ondrášovské slavnosti

30. září. 2018

Po mnoha letech se podařilo v naší obci obnovit folklórní slavnosti. Konaly se na původním místě, kdete byly konány po dlouhých 26 ročníků. Mají tedy dlouhou historii a o to více se na průběh slavností upíraly zraky a očekávání místních pamětníků, ale i přespolních.

Slavnosti byly rozděleny na dvě části - dopolední jarmark, který se odehrál ve středu obce. Jeho osučástí byla ochutnávka z vystoupení pozvaných souborů, ale i skutečný jarmark - nabídka ručně vytvářených výrobků, ale také malá expozice, připomínající významné osobnosti obce. Odpolední program byl věnován hlavnímu pásmu vystoupení.

Čtěte dále...


BHBH 2018 - Baška

15. červen 2018

Velké sportovní meziobecní klání... již třetí ročník her, které jsou pořádány v rámci sdružení dvanácti obcí v rámci tzv. Mikroregionu Frýdlansko - Beskydy.

Měl jsem tu čest pořídit seriál fotografií dvou soutěžních týmů z obce Pržno. Moc jsem se na akci těšil - průběh znám, již jsem takto mapoval předchozí dva ročníky a tam mne nemohlo nic překvapit.
No - překvapilo... překvapil nejen mne, ale i organizátory a účastníky velký, dalo by se říci i přívalový déšť. A ten přišel hned po slavnostním zahájení po startu první disciplíny.

Čtěte dále...


Pinhole - neboli dírková komora opět snímala v Jihlavě

červenec 2018

Oprášil jsem svou dírkovou komoru, ve skříni dohledal potřebný materiál - planfilm 4x5, nabil kazety a vyšel do jihlavských ulic. Samozřejmě s nezbytným stativem expozimetrem a minutkami.

Čtěte dále...


Přelet vesmírné stanice ISS

24. 5. 2018

Vysoko nad hlavou (cca 400 km) se dlouhá léta pohybuje mezinárodní vesmírná stanice ISS.

ISS je objekt široký 73 m  a dlouhý 109m. Váží 450 tun. Jedná se o veliký objekt a tak je občas i dobře viditelný. Jeden z viditelných obletů se konal večer 24. května 2018.

Čtěte dále...


Tradiční pouť v Janovicích

28. 4. 2018

Pouť se v Janovicích odehrála o víkendu 21. a 22. dubna. Již v pátek byly spuštěny některé malé atrakce, ale to hlavní se odehrávalo během neděle. Celé prostranství a parkoviště u ZŠ Janovice bylo obsazeno jednotlivými stánky, kolotoči a podobně.


Infračervená Jihlava II

17. duben 2018

Opět se de vydařil, sluníčka bylo dost a tak jsem opět popadl svou upravenou D70 a vyrazil na odpolední procházku. Tentokráte jsem se vydal severním směrem od místa, kde přebývám, prozkoumat další zákoutí Jihlavy.


Zápis do 1. třídy ZŠ Janovice

16. duben 2018

Zápis do první třídy ZŠ je pro malého budoucího žáčka i pro jeho rodiče vždy velkým zážitkem. V Janovicích je zápis veden samozřejmě hrou, při níž děti předvedou, jak se umí zorientovat při řešení různých úkolů, zda jsou schopny se vyjádřit větně i kreslením a podobně. Učitelky si tak mohou vytvořit svůj názor na to, zda dítě je schopno zahájit školní výuku.


Nový web - tentokráte věnovaný pouze nabízeným službám

15. 4. 2018

Postupně jsem dospěl k názoru, že je nezbytné oddělit web, věnující se mému koníčku - fotografování od webu, v kterém nabízím své služby. Vznikl tedy zcela nový web. Najdete jen na adrese www.foto-akce.cz.

Současný web se přesunul na novou doménu fotostranky.kutlvasr.cz. I nadále zde najdete novinky z mých činností, či výsledky prací mé drahé manželky, která také ovládá fotoaparát.

Takže - mrkněte se na můj nový web a neváhejte mne oslovit.


Domácí mazel v hledáčku fotoaparátu

27. 3. 2018

Hodně domácností chová doma pejska, kočku, či jiné zvířátko. Co takhle si pořídit nějakou fotografii? Jenže, ono to tak jednoduchéve skutečnosti není. Pokud mazlíček pěkně počká na stisk spouště - například želvička, či lenochod - OK, ale například mladá fenečka Německého ovčáka? To je jiné kafe.


IR fotografie je zajímavá svým jiným pojetím barev

27. 3. 2018

O IR fotografii - snímání neviditelné části spektra, jsem již uváděl několik informací.

Tentokráte jsem vyrazil na krátkou procházku po Jihlavě. Bylo už později odpoledne, ale sílící sluníčko ještě stále ohřívalo studené prostředí jihlavského sídliště. Obloha byla jako vymetená, jen místy byla vidět beránková oblačnost.


Děti milují karneval... a ten proběhl na Bystrém

11. únor 2018

Je to tak, jakmile se blíží karnevalová a plesová sezóna, nesmí chybět i karneval pro děti. A ten se také udál v sobotu 10. února 2018 v restauraci U Toflů u nás na Bystrém. Pořadatelé byly dva - SDH Bystré a TJ SOKOL Bystré. A tak již v první hodině, kdy byl maškarní zahájen, byl sál plný různých masek.


Prezidentské volby - leden 2018

13. leden 2018

Jistě velká část republiky sledovala v nedělním dni vývoj procentních bodů u jednotlivých kandidátů na prezidenta v rámci prvního  kola těchto voleb. Chvilkami to bylo docela zajímavé, ale barometr popularity neomylně vybral dva kandidáty, kteří se utkají v kole druhém. Ale nechme politiku politikou, volby jsou událostí veřejnou - jako ostatně mnoho jiných akcí a tak jsem se byl s Janou také na volby podívat skrz hledáček fotoaparátu.


Firemní večírek

prosinec 2017

Těsně před vánoci jsem měl možnost dokumentovat dění na firemním večírku. Součástí bylo i vystoupení hudemní skupny SAGAR a dalších pozvaných hostů a tak vybírám několik záběrů z vystoupení a přináším je jako ochutnávku.


Opava vánoční....

prosinec 2017

V Opavě jsem ještě v předvánočním čase nebyl a tak, když jsme obdrželi pozvání k návštěvě, musel jsem si  s sebou vzít alespoň malého NIKONa D3200 a širokoúhlý objektiv TOKINA 12-28/4. Sice nebylo primárním cílem pořízení fotografií, ale přeci jen jsem něco pořídil.


Praha vánoční...

prosinec 2017

Byl předvánoční čas, na náměstích voní vánoční punč a mnozí se přichází podívat na vánoční trhy. I já zavítal na skok do Prahy, abych pořídil několik dokumentačních fotografií. Byl jsem zde i v loňském roce, reportáž je ke shlédnutí zde: Praha vánoční 2016.

Neměl jsem mnoho času a také - jaké jsou to vánoce, když není sněhu. Nicméně - to neznamená, že nejlze navštívit Vánoční trhy.


Vánoční posezení u cimbálu

5. 12. 2017

V sobotu 2. prosince stálo za to navštívit v odpoledních hodinách restauraci U Toflů. O co šlo? Janovický folklórní soubor Ondráš z Janovic spolu se skupinou malých - Ondrášek z Janovic předváděli ve velkém sále restaurace, co umí a jak to umí. A umí to skutečně dobře. Bylo fajn nechat se unést lidovou notou za přispění cimbálové muziky Zbujník.


Vánoční koncert Evy Horecké a Pavla Bymy

26. 11. 2017

Tento koncert se odehrál v rámci slavnostního rozsvícení vánočního stromku v Janovicích. Koncert Pavla Bymy a pěvecké skupiny z Gymnázia Petra Bezruče ve Frýdku Místku. Protože bylo opravdu větrno, byl koncetr operativně přesunut do kostela. A to na tom bylo zajímavé - jiné prostředí, jiná akustika - tedy výzva jak pro zvukaře, tak ale i pro fotografa.


Jarmark na Bystrém - tentokráte již počtvrté

20. listopad 2017

Předpovědi počasí nedávaly mnoho naděje a předpovídaly zimu a déšť. To se však pár dní před konáním akce naštěstí změnilo a předpověď upřesňovala - zima, bez větrů a bez deště. Všichni si oddechli a již v pátek a hlavně v sobotu 18. listopadu se to na prostranství před pohostinstvím U Toflů jen hemžilo organizátory a jejich pomocníky.

Kolem čtvrté hodiny byly zažehnuty ohně a první vávštěvníci se začali trousit. Ohně, které měly sloužit k naladění té správné atmosféry zpočátlu zlobily svým štiplavým kouřem, ale to za chvíli pominulo. Návštěvníci v poměrně krátké chvíli zaplnili prostranství a rozzářené stánky lákaly svým osvětlením k nahlédnutí.

S Janou jsme samozřejmě nemohli se svou fotovýbavou chybět - přeci jen, poslední půlhodinka před zatměním vytvoří nádherně tmavomodrou oblohu a jarmark, to si nelze nechat ujít.


Měl jsem v ruce zcela nový fotoaparát CANON PowerShot G5X.

Jedná se o fotoaparát s čipem 1" - tedy docela malým v porovnání s DX a FF čipy, ale zároveň dostatečně velkým, aby se daly očekávat slušné výsledky při pořizování fotografií.

A tak jsem se vydal podvečerní Jihlavou s fotoaparátem v ruce. Sadu snímků jsem pak bežně zpracoval doostřením, úpravou tonality a někdy ořezem - tedy tak, jak se snímkem běžně pracuji.


Rozšíření fotovýbavy je občas nutné

listopad 2017

Tak je tomu již dvanáct let, kdy byl na trh uvedena zrcadlovka NIKON D300. Já tento přístroj na pomezí profi a amatérského využití pořídil v roce 2012 - tedy je mnou plně využíván již pátým rokem. Za tu dobu jsem pořídil téměř 120 tisíc záběrů, což vzhledem k výrobcem udávané žvotnosti závěrky 150 tis. snímků ukazuje, že se důchodvý věk tohoto přístroje nezadržitelně blíží.

Navíc, D300 je zástupce zrcadlovky s čipem o rozměru DX, tedy 1,5 krát menším, než je plný formát kinofilmového políčka a který se používá téměř výhradně u "pořádné" zrcadlovky. Již volbu nových objektivů, které jsem postupně pořizoval byla podmíněna jejich použitelností právě pro plnoformátový čip - až budu vyměňovat přístroj. A ta doba právě dozrála a nastala.


Infračervená fotografie v zimě

leden 2017

Jak vlastně vypadá zimní krajina z pohledu fotoaparátu, který vidí jen IR spektrum záření?

To mne také zajímalo a tak jsem využil příležitosti a když napadl sníh a mráz byl skutečně velký, popadl jsem svou D70 s IR úpravou a vyrazil ven. Jak jsem dříve uvedl a také vyzkoušel v praxi - listová zelená jodráží IR světlo a je tedy ve výsledku světlá (ale takové objekty v zimě nenejdeme), jehličí bude tmavé, voda také odráží málo světla - bude tedy tmavá. Ale co sníh - je to voda, měl by být tedy tmavý.

Jak to tedy v IR spektru na sněhu vypadá?


Lysá hora - září 2016

7. prosinec 2016

Na sklonku podzimu 2016 jsme se s Janou vydali pěšky na vrchol Lysé hory. S sebou jsme táhli nejen NIKON D3200 s univerzálním objektivem 18-200/3,5-5,6 a širokoúhlý objektiv TOKINA 12-28/4, ale také upravený NIKON D70 pro fotografování v infračerveném světle. A právě z tohoto upraveného fotoaparátu přináším několik zajímavých fotografií.

 

Protože mám k dispozici více sad fotografií pořízených speciálně upraveným fotoaparátem citlivým pouze na infračervené světlo - otevřel jsem novou sekci na tomto webu, věnovanou speciálně tomuto zajímavému oboru fotografie.

Základní informace o fotografování v infračerveném spektru.

Odkaz najdete také v horním menu "Fotoglosy/IR fotografie"


Aktuálně největší fotoobrazy z mé dílny

19. září 2016

Minulý týden jsem zákazníkovi předal sadu fotografií nadměrných fotografií. Jsou vyhotoveny na kvalitním fotopapíře (kontétně zde jsem zvolil papír EPSON Premium s laminací Protac, vše nalepeno na desce Kapa 5mm a instalováno do Al rámu Nielsen).
Velikost zhotovených fotografií dle požadavku zákazníka je 120 cm x 85 cm.

Cenově se tato fotografie pohybuje kolem 4 tisíc Kč.

A pak, že to nejde. Jako zdroj posloužil NIKON D300 s objektivem NIKKOR 24-70/2,8. Jedná se o fotografii vyráběného produktu.


Pinhole - neboli dírková komora

24. 5. 2016

I takto se dají pořizovat fotografie. Stačí málo, trochu zručnosti a hlavně odvahy se do toho pustit.

O co vlastně jde?

To se vezme nějaká vhodná krabice, pečlivě se utěsní proti průniku světla dovnitř, jedna strana se opatří malinkým otvorem a na protější stranu se připevní světlucitlivý fotomateriál a je to. Stačí pak na definovanou dobu umožnit průchod světla dírkou a fotocitlivý materiál následně zpracovat. Že to nemůže fungovat? To se mýlíte - opak je pravdou.


Všechny zajímavé reportáře a články
najdete pod jednotlivými roky tak, jak byly pořízeny.

Fotoreportáže 2018 * Fotoreportáže 2017 * Fotoreportáže 2016
Fotoreportáže 2015 * Fotoreportáže 2014 * Fotoreportáže 2013 * Fotoreportáže 2012


Rychlý SSD webhosting pro vaše internetové stránky. Zákaznická podpora 7 dní v týdnu.